Tervisetestid ja nõustamine

NB! Seoses viirushaiguste leviku suurenemisega hetkel meie apteekides tervisenäitajate mõõtmisi ei teostata!

Mai Apteegis (Metsa 28, Pärnu) on võimalik mõõta erinevaid tervisenäitajaid. Tervisetestide tulemused annavad hea ülevaate tervise seisundist ja aitavad ennetada haigusi, ka neid, millel kergesti märgatavaid sümptomeid esialgu võibolla polegi. Testide tulemusi teades on igaühel võimalik ära hoida tõsisemaid terviseprobleeme. Meie apteekritega saate konsulteerida, millised tervisetooted aitaksid tõsta enesetunnet ning mida ette võtta, kui tervisenäitajaid on vaja parandada. 

Täpsem info ja registreerimine:

Mai Apteek Metsa 28, tel 447 6266, e-mail mai@maiapteek.ee 

Lepa apteegis ja Uulu haruapteegis pakume igapäevaselt vererõhu mõõtmist. Teisi terviseteste ja nõustamist pakume eelnevalt kokkulepitud aegadel või kliendipäeval. 

Lepa apteek lisainformatsioon telefonil 446 0369 või e-mail lepa@maiapteek.ee

Uulu haruapteek lisainformatsioon telefonil 446 0697 või e-mail uulu@maiapteek.ee

Nahadiagnostika 

TASUTA!

 

Nahadiagnostika abil saab määrata järgmiseid parameetreid:

  • niiskus
  • rasu
  • pigment ehk melaniini sisaldus 

Saab määrata nahale vajaliku päikesekaitsefaktori suuruse. Aparaadi abil on võimalik hinnata ka naha ebatäpsusi (ummistunud poorid, kortsud, naha tundlikkus, kuperoosa) ja saada ülevaade juuste ja peanaha seisukorrast.  Mõõtmised teostatakse Pen Station nahadiagnostika seadmega ja tulemused on koheselt loetavad.

Vererõhu mõõtmine ja nõustamine

Hind 0,50 €

Vererõhk on südametöö numbriline näitaja. Kui süda pumpab verd veresoontesse, tekib veresoontes rõhk, mida saab mõõta, rõhu suurust mõjutavad südamelihase jõud ja veresoonte toonus. Tervel täiskasvanud inimesel on vererõhuväärtused <130/<85 mm Hg. Iga täiskasvanu peaks kontrollima oma vererõhku vähemalt korra iga kahe aasta järel. Juhul kui suguvõsas on teada kõrgvererõhktõve, südameinfarkti või ajuinsuldi esinemist, samuti kui vererõhu näitajad on piiripealsed (130–139/85–89 mm Hg), tuleks vererõhku mõõta vähemalt kord aastas. Püsivalt kõrge vererõhk on südamele lisakoormus, kõrge vererõhk kahjustab veresooni ja kiirendab oluliselt veresoonte lubjastumist. Kõrge vererõhu korral ei teki alati kohe enesetundehäireid ega nähtavaid haigusilminguid, kuid süda ja veresooned kahjustuvad siiski. Kui kõrge vererõhk püsib kaua, muutuvad elundite kahjustused pöördumatuks. Kõrgenenud vererõhk on üks peamisi südamehaiguste kujunemise riskifaktoreid.

Meie apteekides on võimalik mõõta vererõhku. Täpse tulemuse saamiseks palume Teil selleks protseduuriks pisut aega varuda, et saaksite enne mõõtmist natuke puhata.

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!

Kolesteroolitaseme määramine ja nõustamine

Hind 2 €

Kolesterool on oluline rakuseinte koostisosa, ilma selleta ei saa rakud talitleda. Veres liigub kolesterool ringi rasvast ja valgust koosnevate lipoproteiinide vahendusel. Organismis olev kolesterool on pärit peamiselt kahest allikast: 70% sellest sünteesitakse kehaomaselt ja 30% saadakse toidust. Kõrge kolesteroolisisaldus võib- olla põhjustatud mitmest faktorist:  liigne rasvade tarbimine, passiisne eluviis, liigne kehakaal, kõrgenenud vererõhk, suitsetamine ning liigne alkoholi pruukimine. Haiguse esinemissagedus suureneb koos vanusega. Üldkolesterooli väärtuse teadmine annab võimaluse ennetada mitmesuguseid südame-veresoonkonda puudutavaid tüsistusi ning pikendada tervelt elatud aastate arvu. Eriti tähtis on kolesteroolitaseme jälgimine suhkruhaiguse korral, kui risk haigestuda südame- veresoonkonna haigustesse on suurem.

Meie apteekides on võimalik määrata vere üldkolesterooli taset. Üldkolesterooli mõõtmiseks kasutatakse seadet MultiCare In ja sõrmeotsa kapillaartäisverd. Tulemuse saab lugeda juba paari minuti pärast. Üldkolesterooli normväärtus on alla 5,0 mmol/l. Enne kolesteroolitaseme määramist on soovitatav olla vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi).

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!

Veresuhkrutaseme määramine ja nõustamine

Hind 2 €

Õigel ajal veresuhkru normist kõrvalekaldumise avastamine aitab vältida mitmesuguseid tõsiseid tüsistusi nagu silma-, neeru-, südame-, veresoonkonna, jala- ja närvikahjustused. Veresuhkrutaseme määramine on eriti oluline neile, kes on ülekaalulised, suitsetajad või kellel on suguvõsas esinenud suhkrutõve. Suhkrutõve riskiteguriteks on ülekaal, rasvarikas ja kergesti omastatavate süsivesikute rikas toit, vähene füüsiline koormus, vanem iga, pärilikkus ning naistel ka rasedus. Veresuhkur määratakse sõrmeotsa kapillaartäisverest glükomeetri abiga. Tulemus on loetav juba 6 sekundi möödudes. Veresuhkru normväärtus jääb vahemikku 3,5-5,5 mmol/l. Enne veresuhkru määramist peaks olema soovitatavalt söömata ja joomata (v.a vesi) vähemalt 12 tundi.

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!

Hemoglobiinitaseme määramine ja nõustamine

Hind 2 €

Hemoglobiin on rauda sisaldav, verele punase värvuse andev valk, mille põhiülesanne on hapniku sidumine kopsukapillaarides ja selle transport kudedesse. Juhul kui hemoglobiini varud on vähenenud, ei saa organismi koed ja organid piisavalt hapnikku. Selletõttu võivad tekkida järgmised nähud: kahvatus, väsimustunne, ärrituvus ja õhupuudustunne. Apteekriga saab pidada nõu, mida tuleks ette võtta, et hemoglobiinitaset reguleerida-  millised on toitumisharjumused,  võimalikud toidulisandid ja ravimite kasutamine. Hemoglobiini taseme mõõtmiseks kasutatakse seadet DiaSpect Tm ja sõrmeotsa kapillaartäisverd ning tulemus on loetav juba 6 sekundi pärast. Hemoglobiini taseme normväärtus on naistel 125-165 g/l ja meestel 135-180 g/l. Enne hemoglobiini taseme määramist on soovitatav olla söömata ja joomata (v.a vesi) vähemalt 12 tundi.

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!

Kehakoostise määramine ja nõustamine

Hind 3 €

Kehakoostise määramine annab ülevaate inimese tervislikust seisundist. Mõõtmise tulemuse põhjal saab teha järeldusi, kas toitumisharjumused ja elustiil on piisavad või on vaja teha muutusi, et elada tervislikumalt. Õigel ajal tervislikku elu alustades ja kaalu kontrollides saab ka päriliku soodumuse korral näiteks vereõhu- või kolesterooliravimite võtmise vajadust isegi kuni kümne aasta võrra edasi lükata. Kehakoostise uuringu käigus määratakse kehakaal, kehamassiindeks, keha rasvasisalduse protsent, keha skeletilihaste protsent ning vistseraalse ehk siseorganeid ümbritseva rasva tase. Lisaks sellele arvestab aparaat välja keha põhiainevahetuse hulga, mis aitab määrata päevast kalorivajadust. 

Kehakoostise määramiseks kasutame Omroni monitori BF511. Mõõtmiseks astub inimene seadmele paljajalu nii, et põlved ja selg oleksid sirged ning seejärel võtab kätte ekraanimooduli, hoides käsi sirgelt ees 90-kraadise nurga all kehast. Soovitatav on tulla mõõtma tühja kõhuga ehk viimasest söögikorrast võiks olla möödunud 2 tundi. Kehakoostist ei mõõdeta rasedatel ja elektriliste meditsiiniseadmete kasutajatel (südamestimulaator jm.). Samuti ei saa kehakoostist mõõta vahetult pärast treeningut, pärast suure koguse vedeliku tarbimist ja muude probleemide korral, mis ei luba uuringut teostada.

Kehamassiindeks näitab kaalu ja pikkuse suhet. Kehamassiindeks (KMI) = kaal (kg) / pikkus (m) Kui kehamassiindeks on üle 25, tuleb esimesel võimalusel üle vaadata senised toitumis- ja liikumisharjumused. 

Keha rasvasisalduse protsent näitab keha rasvamassi kogu kehakaalu suhtes. Sõltuvalt sellest, kus rasvkude kehas paikneb, räägitakse vistseraalsest ehk siseelundeid ümbritsevast või nahaalusest rasvast. Püsivalt kõrge keha rasvasisalduse protsent on lisakoormus organismile, mis pikemas perspektiivis avaldab mõju südamele, neerudele, maksale, veresoontele ja paljudele teistele organitele.

Vistseraalne rasv on siseorganeid ümbritsev rasv, mida silmaga pole võimalik tuvastada. Näitaja on seotud vanusega ehk mida suurem vanus, seda kõrgem võib olla ka näit. Sagedasti on ka meestel probleem tõsisem. Vistseraalne rasv on tihedalt seotud rasva suurenenud hulgaga vereringes. Kõhuõõnesisene rasv on tuntud arteriseinte põletike põhjustaja, samuti on see tähtis tegur südamehaiguste, diabeedi ja mõnda liiki kasvajate tekkel. Retsept vistseraalse rasva vähendamiseks on ammutuntud tõde: tasakaalus toitumine ja õige treening.

Skeletilihaste protsent on skeletilihaste osakaal kogu kehamassist. Skeletilihaste osakaalu saab suurendada treeningutega. 

Inimese põhiainevahetuse suuruse määravad ära järgmised tegurid: kehakaal, pikkus, vanus, sugu, keha koostis, organismi ainevahetuse iseärasused.

 
 
© 2021 Mai Apteek   Veebilahendus: Nex Data Systems